Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Bielizna koronkowa

 „[…] Niebezpieczny i dziwny to zestaw, gdyż jest, a jakoby wcale go nie było. Umie zasłaniać – odsłaniając, bronić dostępu, a jednocześnie zachęcać, uwydatniać, a zarazem kryć […] „ (cyt. Marek Żukow-Karczewski, „Historia damskiej i męskiej bielizny osobistej” – portal Ekologia.pl – dział EkoKobieta).

Cytat ten doskonale opisuje czym jest damska bielizna koronkowa. Zacznijmy jednak od początku, od krótkiej wyprawy w przeszłość… Bielizna damska stanowi część garderoby używaną od tysięcy lat. Na przestrzeni wieków przyjmowała różną formę ale zawsze była obecna w życiu kobiet. Jako pierwsze nosiły nosić bogate Egipcjanki, następnie Greczynki i Rzymianki. Od średniowiecza nieodzownym elementem stroju stał się gorset, który modelował sylwetkę zgodnie z kanonem piękna obowiązującym w danej epoce. Od XVI wieku pojawiły się majtki w formie długich kalesonów. Początkowo były zarezerwowane wyłącznie dla kobiet lekkich obyczajów, jednak od połowy XIX wieku, ze względu na praktyczność, majtki zaczęły nosić wszystkie kobiety. Znaczące przeobrażenia w formie damskiej bielizny przyniósł dopiero XX wiek. Wiązało się to ze zmianami w obyczajowości i mentalności jakie nastąpiły w tym stuleciu.

Pierwsze pomysły zastąpienia niewygodnego gorsetu stanikiem pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo produkowano je tylko w Stanach Zjednoczonych, a w Europie produkcję biustonoszy na szerszą skalę rozpoczęto od lat 90 XIX stulecia. Bardzo szybko ta część koronkowej bielizny zyskała uznanie wśród kobiet, gdyż okazała się wygodna i praktyczna. Początkowo staniki miały miękkie miseczki, biustonosze z usztywnianymi miseczkami pojawiły się w latach 40 XX wieku. Z biegiem lat również spódnice stawały się coraz krótsze, a z tym wiązała się konieczność skracania noszonych pod nimi majtek – aż do fasonu znanego współcześnie.

Wraz ze wzrostem popularności damskiej bielizny koronkowej w formie, jaką znamy dzisiaj, pojawiały się coraz to nowe materiały do produkcji bielizny damskiej. Jeden z ciekawszych i bardo wdzięcznych stanowi delikatna koronka, z której wykonywane są zestawy damskiej bielizny koronkowej. Taką bieliznę wykonuje się między innymi z koronki koniakowskiej. Jest to jedno z nowszych przeznaczeń tego regionalnego wyrobu z Koniakowa. Początkowo (przełom XIX i XX wieku) koronczarki wykonywały koronkowe czepce, później okrągłe serwetki. Z czasem zauważyły, że z koronki można zrobić również inne części garderoby – sukienki, rękawiczki, bluzki i bluzeczki, aż wreszcie koronkową bieliznę damską. Ta ostatnia stanowi ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest odpowiedzą na współczesne trendy. Warto zaznaczyć, że od początków koronki koniakowskiej, koronczarki mniej lub bardziej świadomie podążały za modą – wykonywały elementy stroju, które był popularne i chętnie kupowane w danym okresie. Na początku były to piękne czepce, a dziś są to niepowtarzalne koronkowe bluzeczki oraz damska bielizna koronkowa. Ich unikatowość (a przecież każda kobieta pragnie mieć w swojej szafie coś niepowtarzalnego i wyjątkowego!!!) gwarantuje ręczne wykonanie – dwa koronkowe biustonosze, czy też dwie pary koronkowych majteczek mogą być do siebie podobne ale z pewnością nie będą takie same!