Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Koronki koniakowskie

Koronki koniakowskie powstają w południowej części Polski w Koniakowie. Naukę „heklowania” bo taką nazwę nosi w Koniakowie szydełkowanie, rozpoczęto w miejscowych szkołach pod koniec wieku XIX wieku. Umiejętność ich wyrobu posiadają niemal wszystkie starsze i młodsze kobiety nie tylko z Koniakowa, ale także z Istebnej i okolic. „Heklowanie” koronek koniakowskich jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Początkowo koronki wykorzystywane były do wyrobu czółek i siatek do czepców.

Istotą koronek koniakowskich, posiadających swój specyficzny charakter, są motywy roślinne. Wiele z nich jest wykonywanych oddzielnie, a dopiero później zostają ze sobą połączone za pomocą różnych pajączków, kółek, rowerków, gąsiorków, bratków, kralek czy innych różnych wzorów. Wiele jest też takich, które tworzą jedną wielką całość. Wykonywane są najczęściej z białych lub kremowych nici, tzw. kordonku. Prawie wszystkie koronki są wykonywane z nici bawełnianych. Sekretem jakości wspaniałych koronek koniakowskich i bielizny koronkowej jest zastosowanie specjalnych nici bawełnianych, o odpowiedniej grubości.

Współczesne koronkarki robią serwetki i obrusy mające przeróżną wielkość i kształt. W dorobku znajdziemy również: kołnierzyki, mankieciki, sukienki, wstawki do sukienek, rękawiczki, torebki, bluzki, koszulki, ozdoby, a nawet firanki. Jednak na szczególna uwagę zasługuje bielizna koronkowa w tym słynne stringi koniakowskie, dzięki którym koronka koniakowska stała się jeszcze bardziej popularna. Dawne wzory są ciągle wzbogacane nowymi pomysłami przez mistrzynie – koronkarki koniakowskie.

Koniakowskie koronki znane są i podziwiane na całym świecie, czego dowodem mogą być obrusy i serwetki wykonane przez koronkarki dla królowej Anglii, prezydenta Kenned’ego i papieży-Jana XXIII i Jana Pawła II. Naszymi stałymi klientami są Prezydenci RP, którzy regularnie dokonują zakupu obrusów koronkowych i wręczają je przedstawicielom i głowom różnych Państw.

„Heklowanie” koronek koniakowskich- piękna dziedzina twórczości ludowej jest w Koniakowie nadal żywa!