Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Koniaków

Na południu Polski, przy granicy z Czechami i Słowacją położony jest Koniaków. Wchodzi on w skład Trójwsi Beskidzkiej, gdzie oprócz Koniakowa jest także Istebna i Jaworzynka.

Przyjmuje się, że Koniaków to miejscowość najwyżej położona w Beskidzie Śląskim i jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Miejsce wytwarzania Koronek Koniakowskich znajduje się w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego.

Pierwszymi osadnikami Trójwsi byli m.in. Wołosi- zamieszkujący pierwotnie półwysep bałkański. Z różnych publikacji naukowych dowiadujemy się, że pierwsi górale trudnili się pasterstwem, hodowlą owiec i kóz. Niektóre opracowania posuwają się dalej i znajdujemy w nich informacje, jakoby w Koniakowie hodowano także konie- niestety nie ma żadnych źródeł potwierdzających tą tezę, wobec czego niekoniecznie etymologia nazwy Koniaków wywodzi się od słowa koń. Wielu badaczy odrzuca ten pomysł. Niektórzy uważają, że nazwa Koniaków wzięła się od czeskiej miejscowości Koňákov, w której żyli uciskani protestanci i emigrowali na tereny dzisiejszego Koniakowa, aby zachować swą tożsamość postanowili nadać miejscu w którym się osiedlili nazwę Koniaków. Istnieją badacze wykazujący legendarne pochodzenie nazwy Koniaków.

Jeśli chodzi o ustalenie etymologii nazwy Koniaków, nie ma wystarczających źródeł na dokładne sprecyzowanie stwierdzenia. Pewnym natomiast jest fakt, że wieś Koniaków należała do Istebnej i dopiero w 1712 roku powstała jako samodzielna miejscowość, a w 1816 roku jako gmina.

Dziś Koniaków, wraz z Istebną i Jaworzynką należy do Gminy Istebna.

Region słynie z kultywowanej do dnia dzisiejszego góralszczyzny, pięknych strojów regionalnych, zespołów folklorystycznych, kapel oraz twórczości ludowej gdzie na szczególna uwagę zasługują znane na całym świecie KORONKI KONIAKOWSKIE. Dzięki swym walorom krajobrazowym, klimatycznym bogatej i żywej kulturze ludowej należy do jednych z najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym górskich rejonów w Polsce.