Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Jak powstają koronki Koniakowskie?

„Heklowanie” to sztuka wytwarzania koronek koniakowskich. Koronczarki koniakowskie posługując się „heknadlą” tworzą przepiękne obrusy, serwety, serwetki, , a także bieliznę koronkową i inne ozdoby.

Większość wzorów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale są też takie, które dopiero powstają.  Istotą koronek koniakowskich, posiadających swój specyficzny charakter, są motywy roślinne i inne motywy zaczerpnięte z natury. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie , a dopiero później zostają ze sobą połączone za pomocą różnych pajączków , kółek, gąsiorków, bratków czy innych różnych wzorów geometrycznych.

Współczesne koronkarki „heklują” serwetki mające przeróżną wielkość i kształt. W dorobku znajdziemy również: kołnierzyki, mankieciki, wstawki do sukienek, rękawiczki, torebki, sukienki, bluzki, ozdoby, a nawet firanki. Jednak na szczególna uwagę zasługują STRINGI KONIAKOWSKIE dzięki którym koronka koniakowska stała się popularna. Wszystkie te elementy powodują, że Koronki z Koniakowa posiadają oryginalny i niepowtarzalny charakter. Wzory koniakowskie są niespotykane nigdzie indziej na świecie tylko u na w Koniakowie koronczarki „heklują” prawdziwe Koronki Koniakowskie.

Wszystkie koronki powstają ręcznie i są wykonywane najczęściej z białych lub kremowych nici w 100% bawełnianych i najwyższej jakości. Nasze koronczarki używają nici wykonanych z bawełny egipskiej dlatego nasze koronki są delikatne i przyjemne w dotyku.